Jíly jsou v kosmetice čím dál víc oblíbené, i když v daleké minulosti bylo jejich používání dost běžné.
Používaly se již v dávném Egyptě, Babylónii, Asii, Indii i v Rusku. Řekové a Římané jíl využívali pro různé léčebné procedury. Ve středověku byl jíl považován za nejlepší antibakteriální přípravek.
Jíly se používají téměř výhradně zevně, snad zatím jedinou výjimkou je zelený jíl, který se používá jako doplněk stravy v přírodní medicíně.
Jílů je několik druhů, ale obecně jde o velmi jemný prášek minerálního původu. Může mít různé složení, právě od něj se odvíjí jeho barva, vlastnosti a do jisté míry i použití. Kvalitní jíl je 100% přírodní a velmi málo upravovaný.
Jíly dokážou detoxikovat pleť a zbavovat ji přebytečné mastnoty a nahromaděných nečistot. Zároveň jsou bohaté na minerály, které pomáhají pokožku obličeje vyživovat.
Různé druhy jílu mají rozdílně silnou schopnost absorbovat vodu i olej. Některé ji mají velmi výraznou.
Jíl také velmi jemně obrušuje a leští. Zde je ovšem velmi důležité, aby byl jíl čistý, neobsahoval žádné další příměsi. Díky tomu při jeho použití podpoříme i prokrvení pokožky.
Protože jíl lehce obrušuje, absorbuje oleje a nabaluje na sebe další nečistoty, je vhodný do čistících produktů.
Jemný nevysušující jíl může tvořit tělo různých produktů dekorativní kosmetiky.
Samozřejmě, většina jeho výhod se může přeměnit v nevýhody, pokud budeme jíl nesprávně používat po dlouhou dobu. Může nám například vysušit pokožku nebo vlasy.
S jakými jíly se asi nejběžněji setkáte?
Bílý jíl – kaolin
Bílý jíl patří asi k nejuniverzálnějším jílům. Využijeme ho jak při výrobě čistících produktů, tak i dekorativní kosmetiky, deodorantů, past…
Bílý jíl má protizánětlivé a antibakteriální účinky, pomůže v boji s mnoha zdravotními problémy. Pomáhá důkladně, a přitom šetrně vyčistit hluboce zanesené, nečistotami i mazem, ucpané póry a předcházet jejich návratu.
Je velmi jemný, nemá tak silné absorpční schopnosti a je vhodný i pro citlivější a sušší pokožku.
Je také označován jako hypoalergenní.
Růžový jíl
Tento jíl se dá označit jako nejjemnější ze všech jílů, a proto je také vhodný na všechny typy pleti, zejména na unavenou a zralou pleť.
Obsahuje oxid železitý, oxid křemičitý a stopové prvky, které příznivě působí na lidskou pokožku.
Díky své jemnosti je vhodný i pro osoby s citlivou a podrážděnou pokožkou se sklonem k začervenání. Absorbuje škodlivé toxiny z pokožky, zbavuje pleť odumřelých buněk, revitalizuje ji a navrací jí pružnost.
Je vhodnou ingrediencí také do peelingových přípravků.
Zelený jíl
Zelený jíl patří v kosmetice mezi nejpoužívanější. Nabaluje na sebe nečistoty a odstraňuje odumřelé kožní buňky.
Má velké absorpční schopnosti. Proto se nedoporučuje k dennímu používání lidem se sklonem k sušší nebo citlivé pokožce, je vhodný zeména pro pleť mastnější.
Zelený jíl se vyskytuje mimo to ve dvou hlavních variantách – zelený Illite a zelený Montmorillonite. Rozdíl je nejen v místě původu, ale taky v jejich vlastnostech. Montmorillonite má sice o něco slabší absorpční schopnosti, ale je mnohem bohatší na hořčík.
Rhassoul – Marocký jíl
Marocký jíl je známý hlavně díky no poo péči o vlasy, ke které se skvěle hodí. Patří k dražším jílům, díky náročnosti jeho získávání. Obsahuje velký počet různých minerálních prvků, a i to ho zařazuje mezi vzácnější jíly.
Má silné absorpční schopnosti, a je tak vhodný zejména pro mastnější pokožku a vlasy.
U sušší a citlivější pokožky se vyhněte častějšímu používání tohoto jílu.
Kromě zmíněných druhů je samozřejmě další spousta jílů, žlutý, červený, fialový, modrý… Takže si určitě zvládne vybrat každý.
Hýčkání pleti: Pro hloubkové čištění pleti vyzkoušejte Rhassoul jako peeling, čistící prostředek nebo pleťovou masku. Při jeho pravidelném nanášení dochází k regulaci nadbytečné aktivity mazových žláz, odstranění zbytků odumřelé kůže, uvolnění pórů a zmírnění akné. Pomáhá také s hydratací a prokrvením pokožky, čímž zlepšuje její revitalizující mechanizmy.
Peeling a čistící jíl: Rhassoul smíchejte s vodou v poměru 1:2 a pár kapkami Arganového oleje. Vzniklou kašičku naneste krouživými pohyby na předem očištěnou a vlhkou pokožku obličeje. Následně masku pomalu smyjte vlažnou vodou. Obličej jemně osušte ručníkem a aplikujte oblíbený krém. Tímto postupem zbavíte póry nepříjemných černých teček a pleť bude dokonale čistá a rozjasněná.
Pleťová maska: Pro intenzivnější čištění smíchejte Marocký jíl s Bio Růžovou vodu a pár kapkami Arganového oleje. Pečující pleťovou masku nechte působit až 20 minut. Dobu účinkování a sílu vrstvy zvolte na základě svého typu pleti. Citlivá pleť si vystačí s tenčí vrstvou, kterou necháte účinkovat 10 minut. Místo hydratační Růžové vody můžete zařadit zklidňující Levandulovou vodu.
Péče o tělo: Pro šetrné čištění celého těla můžete využít pastu, kterou vytvoříte smícháním jílu, Bio Růžové vody PURITY VISION® a Bio Kokosového oleje PURITY VISION®. Po 30 minutách ji smyjte. Díky pastě budete mít vyčištěnou a hladkou pokožkou. Rhassoul rovněž blahodárně působí i při kožních problém. Pokud Vás trápí ekzémy nebo lupénka, připravte si koupel či domácí zábal. Pro rychlou očistu ve formě mýdla stačí jíl smíchat s vodou. Poté je třeba vzniklou kašičku nanést na pokožku rukou, promasírovat a důkladně smýt. Krásné vlasy: Marocký jíl je skvělý také jako šampon, který šetrně čistí pokožku do hloubky. K aplikaci použijte misku, ve které smícháte jíl s vodou. Vzniklou směs naneste ke kořínkům vlasů, nechte pár minut působit a opláchněte teplou či vlažnou vodou. Tuto mycí směs můžete obohatit o malé množství kvalitního oleje. Nemusíte se bát ani použití na velmi citlivou pokožku hlavy, jelikož marocký jíl neobsahuje žádné agresivní mycí látky. Po aplikaci bude pokožka krásně jemná.
